Kým byly tvé boty?

21. června 2008 v 14:15 |  Týrání zvířat
Koupě koženého výrobku přímo přispívá na utrpení ve velkochovech a bídu na jatkách, jelikož kůže představuje až 60% hodnoty vedlejších produktů ze skotu. Když klesne produkce mléka u dojnic, odměnou za jejich strádání je podřezaný krk a skončí pak nejenom jako steak, ale i jako "módní" kabelky, bundy a boty. Kůže jejich telat je vydělána ve vysoce ceněnou "teletinu".
Zvíře, do jehož kůže se lidé obují, bylo nejdřív hned po narození odstaveno od matky. Upíjelo by mléko- určené pro něj, ale využívané lidmi. Následuje kastrace a useknutí ocasu bez naprostého umrtvení, tedy při plném vědomí; pak je tele uvězněno v teletníku nebo v přeteplené stáji s celoroštovou podlahou, kde se zvíře lehce zraní.
Čím byly tvé boty? Většina kůže z Evropy pochází právě z telat a krav, ale i v ČR se prodávají také výrobky z kůže koní, ovcí a jehňat, koz, prasat nebo klokanů (např. Adidas), kteří jsou zabiti pro maso, a velmi pravděpodobně i kůže koček a psů z Asie. U žádného koženého výrobku si nemůžete být jisti odkud kůže je a z jakého zvířete pochází. Mnoho kožených výrobků pochází také z Indie (viz článek), kde je rozkvétající průmysl s kůží asi nejhorší na světě. Velká část zvířat (převážně krav) která po dlouhém pochodu dorazí na jatka je tak zraněná, že dovnitř musí být tažena po zemi, většinou za nohy, pokud tedy nejsou vyvrácené. Stane se, že zvířeti není možné podříznout krk, a tak mu jsou uřezány nohy a je staženo zaživa. I z takové kůže můžou být tvé boty. Ekologická kůže? Zastánci nošení kůže tvrdí, že narozdíl od umělých materiálů je kůže k životnímu prostředí šetrnější, ne-li dokonce ekologická. Krásná lež. Aby se zastavil rozklad, používají se dnes v koželužnách nebezpečné látky jako např. formaldehyd, deriváty dehtu a kyanidové oleje. Zjistilo se, že výskyt leukémie je pětkrát vyšší u lidí bydlících poblíž koželužen. A více než polovina mužů s rakovinou varlete pracovala v koželužnách. Necítíš se ve své kůži? V dnešní době je snadné najít levné, kvalitní a módní boty, bundy atd. bez týrání a smrti zvířat. Nekožené výrobky jsou navíc většinou podstatně levnější než výrobky z kůže. Téměř každý výrobce bot nabízí i boty nekožené. Vždy ale zkontrolujte uvedené symboly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama